Varför ser det då ut som det gör i vår värld idag

Om Gud är allsmäktig och full av kärlek, varför ser det då ut som det gör i vår värld idag. Varför gör han inget?

När Gud skapade oss människor, skapade han var och en av oss med en fri vilja. Var och en gick sin egen väg. Resultatet blev, som det står i Bibeln,  ”att hela världen är i den ondes våld.” I sin kärlek till dig o mig, till alla människor GJORDE HAN något. Han sände sin Son Jesus. När Jesus dog på korset och på tredje dagen uppstod från de döda tog han straffet för alla människors synder på sig. Gud har i sin allmakt och kärlek gjort allt som behövs för att frälsa, alltså rädda dig från den ondes våld. Det är en gåva från Gud. Den är inte din förrän du tar emot den. Logiskt eller hur?

”Ty så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte skall gå förlorad utan ha evigt liv.”

Per Westerberg