Jesus lever idag och han har makt frälsa även dig.

Det föddes en liten kille i Mellanöstern för några år sedan. Hans mamma sa att hon inte hade haft någon man, men de flesta trodde inte på det. Som vuxen jobbade han som snickare några år, men sen började han gå runt och predika och bota sjuka. Det uppskattades av många, men det religiösa etablissemanget var hans största motståndare. Framförallt upprördes de av att han sa att han var Guds Son, att han och Gud var ett, att de som sett honom hade sett Fadern (Gud). Till sina lärjungar sa han att han skulle bli korsfäst och dödad och på tredje dagen skulle han uppstå från de döda. Lärjungarna trodde inte på det. Om de gjort det skulle de ju ha suttit vid graven och väntat. När han uppstått visade han sig för dem under 40 dagar och vid ett tillfälle visade han sig för mer än 500 på en gång. Han sa: ”Den helige Ande ska komma över er och ni ska gå ut i hela världen och berätta att Jag Är enda vägen till Gud. Den som tror på mig får sin synd förlåten, och får ett evigt liv.” Det budskapet predikade de och miljontals blev frälsta. Det predikas än idag och fler än någonsin tror på budskapet. Jesus lever idag och han har makt frälsa även dig.

Per Westerberg