Hur ska sparas.

Att bli frälst är som att hoppa fallskärm från ett flygplan som man vet kommer att störta, även om det kan dröja några år. När du hoppar måste du ta ett steg i tro, trots att du ännu inte har sett fallskärmen i funktion. Men när du drar i utlösningssnöret och ser att fallskärmen fungerar är du tacksam över att den räddat ditt liv. Att tro på Jesus är den enda fungerande fallskärmen om du vill till himlen.

Att bli frälst är som att ta steget ombord på båten som ska föra dig till den trygga hamnen. När du står på kajen måste du ta ett steg i tro, trots att du inte har sett resans mål. Att tro på Jesus är att bestämma sig. Jag vill till himlen, jag vill inte längre stå kvar på kajen.

Att bli frälst är som att någon slänger ut en frälsarkrans till dig och drar upp dig när du ha hamnat i vattnet en mörk stormig natt i november. Det enda du behöver göra är att gripa tag i frälsarkransen.

Per Westerberg