Du skall inte ha andra gudar vid sidan av mig

Du skall inte missbruka HERRENS, din Guds, namn, ty HERREN skall inte låta den bli ostraffad som missbrukar hans namn. Du skall inte stjäla.

Detta är några av 10 Guds bud. Jesus går ännu längre. Ni har hört att det är sagt: Du skall inte begå äktenskapsbrott. Jag säger er: Var och en som med begär ser på en kvinna har redan begått äktenskapsbrott med henne i sitt hjärta.

Har du någon gång brutit mot något av dessa bud? Det har jag. Den som håller hela lagen men bryter mot ett enda bud är skyldig till allt. Förstår du? Om du och jag ska dömas efter Guds lag kommer vi alla att bli dömda till helvetet. Därför sände Gud sin Son. Ty så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte skall gå förlorad utan ha evigt liv. Gud älskar dig. Han uppmanar dig att tro på att Jesus tog straffet för dina synder. Det är julens glada budskap att Frälsaren är född.