Var detta allt livet hade att ge?

Det finns 100-tals miljoner människor runt omkring i vår värld idag som gärna skulle berätta för dig att det bästa som hänt dem i livet var när de blev frälsta. Var och en har en egen personlig erfarenhet av Jesus oberoende av ålder eller kultur.

En del av dem kom till tro på Jesus som barn och andra har de mest otroliga berättelser hur de har blivit fullständigt befriade från missbruk och ångest. Andra var förut kriminella och nu är de en tillgång där de hjälper människor med olika behov. Många har levt ett liv, som de flesta gör, utan en tanke på Jesus och plötsligt en dag frågat sig; Var detta allt som livet hade att ge? Vad gör jag med mina skuldkänslor? Jesu är på riktigt. Han lever idag. Vänd dig till honom du också. Säg ”Jag vill tro på dig Jesus och följa dig resten av mitt liv.” Han vill frälsa dig. Han är den ende som kan det.

Per Westerberg