Tror du på spöken?

November -20

37% av svenskarna tror på övernaturliga händelser som inte kan förklaras av vetenskapen och 20% tror på spöken. Jag tror på spöken, men jag kallar dem inte för spöken. Jag kallar dem för demoner eller onda andar. De står under ledning av Satan (djävulen). Demonerna gör allt för att förstöra för oss människor som är Guds avbild. De har makt att göra mirakler för att locka människor in i den ockulta världen. New Age, mindfulness och meditation har haft framgång i vårt land, för att de lockar människor in i den övernaturliga världen. En farlig väg! Speldjävulen eller spritdjävulen har du säkert hört talas om. Demonerna vill binda människor så att de gör det de egentligen inte vill göra. När Gud skapade Adam och Eva sa han att de skulle odla och bevara jorden. Gud sa jorden är er. Och Herren Gud gav mannen denna befallning: ”Du kan fritt äta av alla träd i lustgården, men av trädet med kunskap om gott och ont skall du inte äta, ty den dag du äter av det skall du döden dö.” De valde uppror mot Guds bud. Där och då kom synden och döden in i vår värld. Där tog djävulen över vår värld. Därför ser det ut som det gör i vår värld.

När Jesus dog på korset och tog straffet för alla människors synder på sig och tog våra sjukdomar och smärtor på sig och sedan uppstod på 3:e dagen, vann han en evig seger över djävulen. Därför är Jesus den ende som kan befria dig från demonernas inflytande. Din eller min kraft räcker inte. Du behöver bli frälst, för när Jesus får bli Herre i ditt liv, blir du förlåten och ren från dina synder. Han vill ge dig kraften att säga nej till frestelser. Du kanske behöver att någon som redan är frälst ber för dig och i Jesu namn befaller den onde anden att lämna dig. Onda andar är inget att leka med. Det är faktiskt ett världskrig i andevärlden. Därför måste du omvända dig från all synd och helhjärtat vända dig till Jesus. Då kommer han att fylla dig med den helige Ande och ge dig den segerkraft du behöver för att vara fri från demoniska krafter.

Per Westerberg   per@forsamlingenordet.se

www.forsamlingenordet.se