Till dig som har ett mjukt hjärta

September -20

Du som har ett hårt hjärta kan jag inte hjälpa, inte ens Gud kan det för han tvingar sig aldrig på någon. Vad menar du med ett mjukt hjärta? kanske du frågar. Gud talar till alla människor, även till dem som inte tror på honom och han talar på många olika sätt, men det är bara de som har ett mjukt hjärta som hör. Ett ganska vanligt sätt som Gud talar till oss människor är när han tillåter att du kommer i svårigheter eller drabbas av en stor sorg. ”Gud varför gör du så här i mitt liv?” Du kanske ger Gud skulden för det som drabbar dig, men han är där och väntar på att du ska vända dig till honom i nöden. Han är en hjälp i nöden väl beprövad, står det i Guds Ord. När du vänder dig till honom och säger precis hur du har det, då ser han ditt mjuka hjärta. Då kommer han att tala till och ge dig tröst och frid. Andra människor är mitt uppe i livet och allt flyter på som det ska. De är helt enkelt ganska nöjda med livet och tänker inte med oro på framtiden. Men plötsligt ställer de sig frågan ”Var det här allt livet hade och ge och vad är det för mening med livet egentligen?” Då talar Gud till dig. Sök mig säger han. Jesus sa ”Jag är sanningen och livet. Ingen kommer till Fadern utom genom mig.” När du söker Gud får du lämna alla egna tankar och idéer. Jag är ateist, jag är muslim, jag är humanist eller någon annan religion… Du som har ett mjukt hjärta är villig att göra allt för att hitta sanningen och då är Gud där och talar till dig. Du som har ett mjukt hjärta vet att du är en syndare och behöver få möta Guds nåd. Den nåden får du del av när du förstår att Jesus Guds son dog i ditt ställe, tog straffet för dina synder. När du tror på Jesus och tar emot honom i ditt hjärta så förvandlar han dig även om du har haft ett hårt hjärta fram till och med idag. Nu kommer Gud att tala till dig personligen på ett nytt sätt. När du läser bibeln märker du plötsligt att Gud talar till dig gång på gång genom sitt ord. Se till att behålla ditt mjuka hjärta resten av livet så kommer Gud att fortsätta att tala till dig.

 Per Westerberg  

per@forsamlingenordet.se

www.forsamlingenordet.se