Nu är det dags att fira Påsk.

De flesta vet varför vi firar påsk. Jesu död och uppståndelse. Men vet du egentligen vad det betyder? Det betyder att Jesus frivilligt har sonat för dina synder. Om du är en ”stor” syndare eller är en som verkligen försöker leva rätt, spelar ingen roll för vi är alla i samma båt. Dörren till himlen var stängd på grund av synden. Men nu har Gud genom Jesus öppnat ”pärleporten” så att du kan komma in. Jesus tog alla våra synder på sig och tog straffet när han dog på korset. Nu finns det bara en enda synd kvar som kan hindra dig att komma till himlen. Det är om du inte i tro tar emot frälsningens gåva. Att du tror att Jesus sonat din synd. Jesus sa ”Den som tror på mig kommer inte under någon dom”. Det räcker att du ärligt säger ”Jesus, jag tror att du har tagit straffet för min synd. Jag tar nu emot frälsningens gåva.”

Per Westerberg