Jesus ska komma tillbaka del 4

Bibeln talar om att det ska komma en period på sju år, som kommer att vara den värsta i hela mänsklighetens historia. Den är uppdelad i två 3,5 års perioder, där den sista delen kommer att vara värst. Under den perioden kommer en världshärskare träda fram som kallas Antikrist eller Vilddjuret och vid sin sida har han den falske profeten. Då kommer det att vara En Världsregering, Ett Världsekonomiskt System och En Världsreligion. Det slutar med att Jesus kommer tillbaka i makt och härlighet, besegrar dem och kastar dem i eldsjön, som brinner av eld och svavel. När denna tid närmar sig säger Jesus att vi som tror på honom ska vara vaksamma och beredda för Han kommer att hämta hem oss. ”Då ska två män vara ute på åkern. Den ene ska tas med, den andre lämnas kvar. 41 Två kvinnor ska mala vid kvarnen . Den ena ska tas med, den andra lämnas kvar. Var därför vakna, för ni vet inte vilken dag er Herre kommer. Men det förstår ni att om husägaren visste när på natten tjuven kom, då hade han hållit sig vaken och inte låtit någon bryta sig in i hans hus. Var därför beredda också ni, för i en stund när ni inte väntar det kommer Människosonen.” Matt 24: 40-43. Har du frågor? Hör av dig.

 

Per Westerberg