Jesus ska komma tillbaka del 3

Matt 24:14 ”Och detta evangelium om riket skall predikas i hela världen till ett vittnesbörd för alla folk, och sedan skall slutet komma.” Innan Jesus kommer tillbaka ska evangeliet, det glada budskapet om Jesus predikas för alla folk. Det var missions- befallningen som Jesus gav sina lärjungar efter uppståndelsen. Inte förrän i våra dagar har detta blivit en verklighet. Varje dag får över 325 000 människor höra det kristna budskapet för första gången. Varje dag fattar c:a 174 000 människor beslutet att själva ta emot Jesus, och 3 500 kristna församlingar startar varje vecka, över hela världen! C:a 1.7 miljarder människor lyssnar regelbundet på kristen radio, ser kristen TV eller media. I många länder, som Korea, Chile och Indonesien (det största muslimska landet i världen) har över 10 % av befolkningen vänt sig till kristendomen, bara under ett decennium. Ännu ett tidstecken att Jesus kommer snart.

 

Per Westerberg