Jesus ska komma tillbaka del 2

”Jesus sa att judarna skulle föras bort som fångar till alla hednafolk. Jerusalem kommer att trampas ner av hedningarna, tills hedningarnas tider är fullbordade.” 1948 uppfylldes den andra delen av den profetian. Judarna fick tillbaka sitt land. Det finns många fler tecken att Jesus kommer snart. Du har säkert hört talas om Sodom. Det var en stad känd för otukt och homosexualitet som Gud dömde. Jesus säger att på samma sätt ska det vara när han kommer tillbaka. Ska en tidning, en bok eller film sälja idag ska det vara mycket sex. Att vara otrogen är naturligt. Att sex är en gåva inom äktenskapet är gammalmodigt. Homosexuella har det funnits i alla tider, men idag är det något som aldrig funnits förut. Nu är det stater och myndigheter över nästan hela världen som propagerar för den livsstilen. Hela världen är som Sodom. Säger vi att leva ut sin homosexualitet är synd eftersom man följer sina onaturliga begär, då är vi homofober. Det som händer i hela världen idag är ännu ett tidstecken att Jesus kommer snart.

Per Westerberg