Du behöver bli frälst

Feb -21

Jesus är den ende som kan frälsa dig. Jesus är Vägen och Sanningen och Livet och ingen kan komma till Gud, vår far, utan genom honom. Ingen religion, varken islam eller buddism eller hinduism leder dig till himlen. Muhammed kan inte frälsa dig. Bara Jesus kan frälsa dig för Han är Guds Son. Han är den ende som kan ge den frid du söker och längtar efter. Han är både sann Gud och sann människa. Han syndade aldrig, men tog straffet för dina synder och alla människors synder på sig när han dog på korset. På tredje dagen uppväckte Gud honom från de döda. Därför är Han den ende som kan frälsa dig.

Det finns en himmel och det finns ett helvete. Det spelar ingen roll vad du och jag tycker eller tror om den saken. Det är sant ändå. Gud vill inte att du ska komma till helvetet. Gud älskar alla människor och han vill att alla människor ska bli frälsta och få komma till himlen när livet är slut här på jorden. Vi lever i en ond värld, men Gud har lagt ner evigheten i människornas hjärtan. Därför kan han nå dig med sin kärlek när du öppnar ditt hjärta för Jesus. Alla har syndat och saknar härligheten från Gud. Men Gud hade en plan. Så älskade Gud världen, alltså dig och mig, att han sände sin enfödde son, Jesus Kristus. Jesus älskar dig så mycket att han dog i ditt ställe. När du kommer till Jesus och säger: ”Jag vill bli frälst. Förlåt mig min synd. Jag vill att från och med nu ska du vara min Frälsare och Herre.” När du har sagt det har du blivit frälst, du har blivit ett Guds barn och är född på nytt. Det är en så revolutionerande upplevelse att det inte finns någon bättre beskrivning på det än att du har blivit född på nytt. Då kan du inte hålla tyst om det. Kanske har du läst många av mina ”Månadens Eftertanke.” Då är det dags att du fattar ditt livs viktigaste beslut. Du får gärna komma till mig eller till någon annan du har förtroende för och säga: ”Nu vill jag bli frälst.” Då börjar ett nytt liv, där Gud, Jesus och den helige Ande alltid är med dig. Nu är du på väg till himlen den dag ditt liv är slut här på jorden. Fortsätt att gå vidare på trons väg. Läs din bibel. Be, för Gud hör dina böner. Ta kontakt med andra kristna som du kan be tillsammans med och gå med i en församling som predikar Guds ord.

Per Westerberg  per@forsamlingenordet.se

www.forsamlingenordet.se