Vad har hänt med Sverige? (okt-18)

Vad har hänt med Sverige?

Om man lägger en groda i en kastrull med kokhett vatten hoppar den ur, men lägger man den i kallt vatten och sätter på plattan märker den inte den långsamma förändringen. Den dör. På samma sätt har vårt samhälle förändrats under min livstid. Jag ska idag börja visa hur det gått till och fortsätter även i nästa månads eftertanke.

Alice Ann Bailey Född 1880, död 1949 Introducerade begreppet New Age. Hon sa att år 1975 skulle tiden vara mogen för 10 punkts-planen. Då kunde man gå öppet till väga för att utplåna kristendomen. Judar och kristna ska överge sin tro, men inte genom ett frontalangrepp utan man skulle infiltrera och strypa församlingar, strypa tron på Jesus och bibeln.                                                               10 punkts-planen

  1. Ta bort Gud och bön från utbildningssystemet.
  2. Reducera föräldrars auktoritet över barnen.
  3. Förstör den judisk-kristna familjestrukturen eller den traditionella kristna familjestrukturen.
  4. Om sex är fri, gör då abort lagligt och gör det lätt.
  5. Gör det lätt och lagligt att skiljas. Befria människorna från begreppet livslångt äktenskap.
  6. Gör homosexualitet till en alternativ livsstil.
  7. Försämra, förnedra, förfalska konst, gör så att den verkar tokig.
  8. Använd media för att främja och ändra människors tänkesätt.
  9. Skapa en Inter-religiös rörelse.
  10. Få regeringar att skapa alla dessa lagar och få kyrkorna att rekommendera och godkänna de här förändringarna.

Om du undrar varför våra regeringar legaliserar lagar som är tvärt emot bibeln och varför kyrkor kompromissar med Guds ord. Det är en process för att fullborda PLANEN. Vad är PLANEN? Att New Age på 50 år ska fullfölja sitt slutliga mål att etablera EN VÄRLDS- REGERING, ETT VÄRLDSEKONOMISKT SYSTEM och EN VÄRLDSRELIGION.

Per Westerberg

per@forsamlingenordet.se