Vad har hänt med kristendomen?

Januari -19

Vad har hänt med kristendomen?

Om Jimmy Åkesson skulle börja säga att han tycker att vi ska öppna alla gränskontroller så att alla som vill komma till Sverige ska få komma in. Då skulle det inte dröja en vecka innan han blev avsatt som Sverigedemokraternas partiledare. Om Jonas Sjöstedt skulle börja säga att från och med nu tycker jag att vi ska stänga alla gränskontroller, för vi vill inte ha fler flyktingar i vårt land. Det skulle inte dröja en vecka innan han blev avsatt som Vänsterpartiets partiledare. Visst skulle de kunna uttrycka sig på det sättet, vi lever ju i en demokrati, men till slut skulle ingen bry sig om vad de säger. Det är för extremt. Är man Vänsterpartist ska man hålla sig till sitt partiprogram och på samma sätt gäller det för en Sverigedemokrat, även om de flesta inte håller med. Men vad har hänt med kristendomen? Idag är det ärkebiskopar och biskopar, präster och pastorer som predikar tvärt emot kristendomens ”partiprogram”, bibeln. Och ingen av dem har blivit avsatt. Många biskopar och präster säger att kristna och muslimer ber till samma Gud. Kristna ber till Gud, men muslimer ber till Allah. Första budet är ”Du skall inte ha andra gudar vid sidan om mig.” Där har de redan brutit mot det viktigaste budet. Ärkebiskop Antje Jackelén säger ”Jesus är inte den enda sanningen. Det är självklart att muslimer och kristna ber till samma Gud. Jag tror att vi i framtiden kommer att inse att vi har mer gemensamt med troende i andra religioner än med dem i vår egen tradition.” Jesus säger ”Jag är vägen och sanningen och livet. Ingen kommer till Fadern utom genom mig.” Jesus är enda vägen till Gud, inte en av många vägar. Den som tror på Jesus ska inte gå förlorad. Den som inte tror på Jesus ska gå förlorad. Detta är bibelns huvudbudskap som du kan läsa i Joh 3:16-18. ”Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. 17 Gud har inte sänt sin Son till världen för att döma världen, utan för att världen ska bli frälst genom honom. 18 Den som tror på honom blir inte dömd. Men den som inte tror är redan dömd, eftersom han inte tror på Guds enfödde Sons namn.” Varför blir inte de som förleder avsatta? I stället är läget så att de som tror på bibeln ”partiprogrammet” måste böja sig och kompromissa med sin tro för att få stå kvar i sitt kristna sammanhang. Gör inte det. Res er och gå Guds väg för kristendomens skull, för Guds skull, för alla ärliga sökares skull och för din egen skull!

Per Westerberg

per@forsamlingenordet.se