Kan man tro på uppståndelsen?

När jag arbetade på mentalsjukhus hade vi en patient som svepte in sig i ett lakan och gick omkring och sa att han var Jesus, Guds Son. Vi lät honom vara, för ingen trodde på honom, vi insåg ju att han var galen. Inte gjorde han några mirakler heller. När Jesus sa att han var Guds Son trodde också en del att han var galen, men många trodde på grund av alla mirakler han gjorde. När han sa att han skulle gå till Jerusalem för att dö där som ett offerlamm för alla människors synder och att han att skulle uppstå på den tredje dagen, då var det ingen, inte ens lärjungarna, som trodde honom förrän han visade sig för dem. Om de hade trott hade de ju suttit och väntar utanför graven. Jesu uppståndelse från de döda är beviset på att han är Guds Son och att han har tagit straffet för dina och mina synder. Hur vet du att det är sant, kanske du frågar. Det starkaste beviset är att de som tror på detta idag får en visshet att de är rättfärdiga inför Gud genom det Jesus gjorde för oss. ”Den som inte visste av synd, honom har Gud i vårt ställe gjort till synd, för att vi i honom skulle stå rättfärdiga inför Gud.” 2 Kor. 5:21