Jesus älskar dig personligen

Aug-19

Det spelar ingen roll hurdan du är eller vad du har ställt till med. Det spelar ingen roll om du har vänt dig bort från Gud och Jesus eller om du är ateist eller kristen, om du brottas med ångest och depression. Gud älskar dig, vem du än är och Han har sänt sin son Jesus för att frälsa dig. Hur du än har det, så älskar Jesus dig personligen. Han är den ende som kan ge dig den frid som du längtat efter i så många år. Tabletter, alkohol och droger, sex, pengar och ekonomisk framgång, INGET har kunnat ge dig den frid du längtar efter. Du har försökt att bli religiös, men det hjälpte inte. Och ändå har Gud och Jesus och den helige Ande varit nära dig ända sedan i moderlivet. Jesus vet om varje tanke du tänkt, varje ord du har sagt och varje handling du gjort och hela tiden har han älskat dig personligen. Han vet allt du har gjort som du inte borde ha gjort och hela tiden har han älskat dig personligen, men du har inte märkt det. Det elände du har varit med om har du anklagat Gud för och det du har lyckats med har du kallat tur eller egen skicklighet. Och hela tiden har Jesus älskat dig personligen.

Därför måste du veta och inse att det finns två andliga verkligheter som är verksamma mitt ibland oss, även om vi inte ser dem med våra vanliga ögon, Guds Rike och Satans rike. Guds rike där Gud Fadern, Jesus Kristus Guds Son och den Helige Ande bildar den treenige Guden med alla sina änglar och Satans rike där Satan, som egentligen är en fallen ängel, gjorde uppror mot Gud och fick med sig en skara änglar som följde honom. I den andevärlden är Guds Rike den segrande makten och Satan och hans demoner kommer att få sin slutliga dom när denna tidsålder är slut.         Nu är det dags att du vänder dig till Jesus. Bli inte religiös utan tala med honom och säg som det är och hur du har det. Du är redan förlåten för två tusen år sen när han dog på korset och tog straffet för dina synder och uppstod på tredje dagen. Den förlåtelsen kan du ta emot idag. Han fyller dig med frid och glädje. Du bara vet att du är Guds barn. Nu kan du fortsätta att prata med Jesus när och var som helst. Du har blivit frälst. Tala om det för någon. Du får gärna tala om det för mig också. Jesus älskar dig personligen och nu, när du har förstått det kan du leva i en personlig kärleksrelation till honom varje dag i resten av ditt liv. Per Westerberg     per@forsamlingenordet.se