Dom är ju barfota allihop

Dom är ju barfota allihop

Två skohandlare åkte till Afrika. När de kom hem sa den ene ”det går ju inte att sälja skor där. Dom är ju barfota allihop.” Den andre sa ”VILKEN MARKNAD! Dom är ju barfota allihop. Det här är inte min bild av Afrika, men du förstår säkert poängen.” Din och min inställning till problem vi möter har en avgörande betydelse.

Sverige är ett av världens mest sekulariserade länder sägs det. Massor av människor i vårt land tror inte på Gud, inte på den Gud som bibeln talar om i alla fall. Det är ingen idé att predika här. Dom är ju andligt barfota allihop. VILKEN MARKNAD för evangeliet! Det finns massor av människor i vårt land som inte tror på det glada budskapet om Jesus, för att ingen har talat om det på ett bra sätt. Dom är ju andligt barfota allihop. Att vara andligt barfota är värre än att aldrig ha haft ett par skor. Det gäller ju inte bara det här livet utan hela evigheten. Du som är en bekännande kristen, res dig och gå ut med det glada budskapet. Nu är det dags för dig som är u-båtskristen att komma upp till ytan. U-båtskristen vad är det? Det är när man är kristen när det passar. För det mesta är man kristen under ytan så att ingen ser det och kommer upp till ytan ibland när det passar. Det är en privatsak. Nej, våga tala om att DU tror på Jesus. Berätta att han har frälst dig, att han är din Herre. Fatta ett nytt beslut att du vill följa honom till 100 %. Det går inte att vara kristen i hemlighet. Du behövs för att rädda människor som är på väg att gå evigt förlorade. Vilken marknad för evangeliet! Vet du vilka länder det är som har de största framgångarna för evangeliet och förkunnelsen om att du måste tro på Jesus för att bli frälst och få komma till himlen när detta livet är slut? Det är Iran och Kina. När någon blir frälst i de länderna kan de räkna med svår förföljelse och ibland blir de dödade, men frälsningen är så dyrbar för dem så de tvekar inte att följa Jesus. Hur kan de ha en sådan framgång trots förföljelsen? Så här gör dom. Dom berättar att Jesus är Gud Son, att han tog straffet för våra synder, uppstod på tredje dagen, att han är enda vägen till Gud och att när du tror på Jesus blir du frälst. Sen frågar dom 1. Vill du bli frälst? 2. Omvänd dig i så fall. 3. Tro på Jesus. 4. Låt dig döpas. 5. Bli döpt i den helige Ande. De samlas sedan i små grupper i hemmen och alla fortsätter att berätta om Jesus, för Gud vill att alla människor ska bli frälsta. Låt oss göra likadant!

Per Westerberg

per@forsamlingenordet.se