Caryl Chessmans öde

Caryl Chessman dömdes 1948 mot sitt nekande till avrättning för bl.a. våldtäkter. I dödscellen skrev han flera böcker som översattes till svenska. Dödscell 2455 blev en bästsäljare världen över. Han avrättades 1960 så han satt över 11 år i dödscellen. Guvernören hade undertecknat benådningen så han behövde inte bli avrättad. För att bli benådad räckte det att han bad om nåd. Chessman vägrade, för om han bad om nåd betydde det att han erkände sig skyldig. Därför avrättades han i maj 1960. Om Chessman var oskyldig vet jag inte, men det finns stora likheter med den nåd som Gud erbjuder oss människor. Skillnaden är att ingen av oss kan hävda att vi är oskyldiga. Du ska älska din nästa som dig själv, säger Guds lag. Den lagen har vi alla brutit mot. Gud sände sin Son Jesus och lät honom bli avrättad. Jesus tog straffet för våra synder och nu har Gud laglig rätt att benåda dig och mig. För att du ska bli benådad behöver du tro att Jesus dog för dig, erkänna dig skyldig och be om Guds nåd. Om du inte tar emot Guds nåd kan du aldrig anklaga honom, för han har bevisat sin kärlek till dig genom att Jesus dog i ditt ställe och bevisat sin makt när han uppväckte honom från de döda. Gör inte som Chessman, ta emot nåden.

 Per Westerberg