Årets fjärde långtradare

Onsdagen den 13 november 2019 skickade vi årets fjärde hjälpsändning ca 85 m³ och den gick till Bulgarien. Tyvärr slutade vår gaffeltruck att fungera, så vi kunde inte fylla långtradaren helt, även om vi hade tillräckligt med grejer. Stefan Stefanov från Bulgarian Aid Mission har ett mycket stort arbete och hjälper många fattiga som får hjälp på olika sätt. Med hjälp av sina kontakter runt om i landet har de som tidigare varit tiggare i Sverige nu fått jobb. Vi tycker det är bättre att hjälpa dem där än att de sitter och tigger i Sverige. Det finns också byar runt omkring med många fattiga som får hjälp genom det som ni skänker. Tack alla ni som stöder vårt arbete genom att skänka kläder, skor, leksaker, ja allt som finns i ett hem. Tack alla ni som stöder oss när ni handlar i vår Second Hand. Vi har öppet måndagar 12-17, torsdagar 12-18 och lördagar 10-14.

Per Westerberg