Är Gud allsmäktig?

April19                                                                                                                                                                                                                             Om Gud är god, rättvis och allsmäktig, varför ser det då ut som det gör i vår värld idag. Varför gör han inget? Hur kan en god Gud tillåta all den ondska som är i vår värld idag? En bra fråga, men tänk om han skulle utplåna alla som gjort något ont någon gång… Vem skulle då bli kvar? Inte jag i alla fall. Bibeln säger att hela världen är i den Ondes våld. Hur har det kunnat bli så? Och var kommer ondskan ifrån? Och hur kan en god Gud sända människor till helvetet? Du är inte den förste som tänkt så. För att förstå detta måste du veta att sanningen är att människorna ända sedan Adam och Eva har valt att gå sin egen väg bort från Gud och den vägen leder till helvetet. Det är inte Gud vilja och plan med ditt liv. Gud vill att alla människor ska bli frälsta. Han har gjort allt för att rädda dig från din väg mot helvetet. Därför offrade han sin Son, lät honom ta straffet för dina synder, uppväckte honom på 3:e dagen från de döda. Så om du vänder om precis som den förlorade sonen gjorde så står Gud med en öppen famn och väntar på dig. När du tror på att Jesus har tagit straffet för dina synder och säger, från och med idag vill jag följa dig Jesus, så blir du fullkomligt ren i Guds ögon. Du passar i himlen när livet är slut. När Jesus hängde på korset hängdes två brottslingar samtidigt. En av brottslingarna skymfade honom och sade: ”Är inte du Messias? Hjälp då dig själv och oss!” Men den andre tillrättavisade honom och sade: ”Fruktar inte heller du Gud, du som är under samma dom? Vår dom är rättvis. Vi får vad vi har förtjänat. Men han har inte gjort något ont.” Och han sade: ”Jesus, tänk på mig, när du kommer till ditt rike.” Jesus svarade: ”Amen säger jag dig: I dag skall du vara med mig i paradiset.” Båda två var på väg till helvetet, men en omvände sig och fick komma till himlen samma dag. På liknande sätt står du och jag inför ett val som har betydelse för tid och evighet. Valet är ditt.

Per Westerberg          per@forsamlingenordet.se